İstiklâl Marşı’nın başına gelenler!

“Yiğidi vur, hakkını yeme” demiş atalarımız da boşuna dememiş; şu memlekette gündem değiştirme konusunda kimse Cumhur Reisimiz Tayyip Bey’in eline su dökemez gerçekten. Ayrıca bu ülkede gündem değiştirilecekse onu da Tayyip Bey değiştirir kimin ne haddine “tabikide!”

Nitekim İslam’ın güncellenmesi konusuyla, Meclis’ten gece yarısı geçirilen İttifak Yasası tartışmalarıyla oyalanan halkımız geçtiğimiz perşembe günü aslında en büyük sorunumuzun İstiklâl Marşımızın bestesinin değişmemesi olduğunu fark etti Reis Beyimiz sayesinde.

Recep Tayyip Bey 46. Muhtarlar Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, İstiklâl Marşı’nın bestesinin değişebileceği sinyalini vererek, “En büyük üzüntüm bu emsalsiz marşın hakiki manasını yüreklere nakşedecek bir bestenin bulunamamış olmasıdır. O beste ile güftenin birbirini tamamlaması çok önemlidir. Burada bestekârlara büyük iş düşüyor. Temenni ediyoruz ki o da çıkar. Hayıflanacak daha başka meselelerimiz de var. 34 yıllık terörle mücadelemizi hakkıyla ifade edecek bir marşımız da yok. Şu anda Fırat Kalkanı, Afrin biz bununla ilgili bir İstiklal Marşı demeyim ama bir Mehter marşı gibi bir marş yazamazlar mı? Evde torunum bile Mehter Marşı’yla yürüyor.” dedi.

Şimdi tabii torun Erdoğan’ın evde hâlâ Mehter Marşı’yla yürüyor olması çok önemli ve derhal çözülmesi gereken bir kanayan yara. Ancak bu büyük problem ve devamında cereyan eden tüm bu tartışmalar bize geçmişte İstiklâl Marşı’nın başına gelen bazı olayları hatırlattı. Şimdi biraz maziye dönelim, o günleri hatırlayalım istedik. Buyurun sizler için derlediğimiz o videolar:

Kayseri’de bir grup vatandaş dernek açılışında İstiklâl Marşı okurken:

Konya Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi Başkanı Mehmet Arı’dan “az biraz” marş:

Tayyip Bey de şaşırmıştı!

Bu da geçtiğimiz günlerde Mehmet Akif’i Anma Etkinliğinde icra edilen ilâhi versiyon:

Belki İlginizi Çeker

0 yorum