Kapitalizm seksi bir kalemde harcadı!


Alışveriş, anneye benzer bir kızla evlenmek ve hayatın gerçekleri…

Amerikan gazetesi New York Times bir “İsviçreli bilimadamları” haberi yaparak insan doğasını değiştirdi ve kapitalizmi seksin üzerine çıkardı! Hürriyet gazetesi hiçbir ciddi bulgu ve kanıta dayanmayan haberi “bilimadamları” parantezine alarak yayınladı!

Haber aynen şöyle:

“Alışverişin beyin üzerindeki psikolojik etkilerini inceleyen bilim insanları, bu aktivitenin seksten daha fazla zevk verebildiğini tespit etti. New York Times’ın haberine göre Gamma beyin dalgalarını inceleyen bilim insanları, araştırmaya katılan kişileri ‘ilhamlı’ ve yalnızca ortama göre ya da modaya uymak için alışveriş yapanlar olarak iki gruba ayırdı.

İncelemelerin sonucunda ‘ilhamlı’ alışveriş yapanların yüzde 84’ünün turunu bitiren Formula 1 yarışçısının edindiği kadar bir hazza ulaştığı ve diğer alışveriş yapanlardan iki kat daha mutlu olduğunu saptadı.

İkinci gruptakilerinse zihinsel ve bedensel olarak alışveriş yaptıkları her 10 dakika için yüzde 30 daha fazla yorgunluk hissettiği gözlendi.”

BÖYLECE NE OLDU?

Hürriyet hiçbir ciddi bilimsel referansı olmayan bu haberi yayınlayarak, “Alışveriş yapın!” mesajı verdi. Algı yönetimi yaptı. Amerikan ahmaklığına ortak oldu.

ABD’nin çeşitli üniversitelerinde böyle “araştırmalar” yapan zevzek “bilim insanları”nın şirketlere yaranarak yüz binlerce dolar karşılığı “eğitim” yapma hedeflerine uluslararası destek sağladı.

Hürriyet‘in bilimden zerre anlamayan ahmak editörlerini uyaralım: Bir daha böyle “bilim insanları” haberleri yayınladığınızda, o “bilim insanları”nın kim olduğunu ve hangi üniversitede ne iş yaptıklarını bir açıklayın önce! Aksi takdirde sadece komik oluyorsunuz!

Belki İlginizi Çeker

0 yorum